Kolega kupił pompę do akwarium i stwierdził, że silnik za słaby. Pompa to tłokowa samoróbka z asynchronicznym silnikiem Unitry. Zapytał pewnego majstra, czy nie ma takiego silnika, na co ten, że ma... i pokazał ZK120 leżący na taczce w garażu.

Gdyby magnetofon był coś warty, to pewnie poszedłby na Allegro, tymczasem można dostać taki sprzęt nawet za 40zł plus przesyłka. Z drugiej strony sprzęt miał trafić do śmietnika, a jednak ktoś go zachomikował i teraz mam go ja.

Na klapie napis "Zepsute", urwany przewód zasilania. Diabli wiedzą, co jest w środku. Nie ma spodniej klapy.

ZK120...

Miałem może 5 lat, jak zobaczyłem go pierwszy raz, Pani w przedszkolu puściła nam na tym bajkę. Byłem oczarowany! I chętnie posłuchałbym jeszcze raz, ale więcej się nie zdarzyło. Niemniej ZK120 na długie lata pozostał dla mnie synonimem magnetofonu.

Mam kilka wspomnień związanych z tym sprzętem. Moja ciocia pracowała w przyzakładowym klubie. W domu trzymali ten sprzęt i mogłem sobie od czasu do czasu popatrzeć, a nawet popstrykać. I byłem też świadkiem zamian. Najpierw był ZK120, potem ZK120T, potem ZK140T, a potem pewnie inne, ale miałem już swojego RM221 i zacząłem uważać ten wszystkie Zetki za anachronizm. W dodatku to co na nich słyszałem było dość podłej jakości, więc byłem przekonany, że te stare szpulowce to złom. A niesłusznie! Bo jeśli chodzi o dźwięk, to wszystkie Zetki odtwarzają go przynajmniej na tym samym poziomie, co przenośne kaseciaki produkowane przez Unitrę do początku lat 90, czyli do śmierci.

Postęp, panie postęp!

ZK120 nie grzeszy dynamiką. W dzisiejszych nagraniach, gdzie dźwięk jest silnie skompresowany, nie odgrywa to już roli. W nagraniach rockowych też nie za bardzo. ZK nie gra gorzej niż późniejsze kaseciaki, a jednak braliśmy go za ramola. Dlaczego?

Spróbuj to podnieść! Wielkie, żelazne chassis. Spory silnik i transformator głośnikowy. Może dlatego ZK w przedszkolu słyszałem tylko raz, bo przynieść dzieciom ten magnetofon, to jak przynieść średni telewizor. Tak, ZK jest sporo mniejszy niż ówczesne lampowe telewizory, ale na wadze może stawać z nimi w szranki.

Holocaust - ofiara całopalenia. Wyróżnia ją właśnie to, że palone jest doszczętnie wszystko. Całopalenie ma być tym, co zagładę Zydów ma wyróżniać. Na pewno?
Na filmie fundacji Rudermana grupa Zydów powtarza "Polski Holocaust". Napis pod spodem głosi Szoah Polin. Ma to być protest przeciwko polskiej ustawie o penalizacji określeń typu "Polskie obozy koncentracyjne". Fraza "Polski Holcaust" zrównuje Polaków z niemieckimi katami. Ma nas obrażać. Ale coś takiego jak polski Holocaust rzeczywiście było: CAŁOPALENIE NARODU POLSKIEGO!

11. sierpnia 1939 Nikołaj Jeżowy wydał rozkaz 00485. Na polskiej wiki znajdziecie, że rozkaz skutkował aresztowaniem setek tysięcy ludzi, na angielskiej:  August 11, 1937 laid the foundation for the systematic elimination of the Polish minority in the Soviet Union between 1937 and 1938.

Eliminacja kojarzy się już jednoznacznie i słusznie. Chodziło bowiem o to by wymordować wszystkich Polaków na terenie ZSRR. Mamy spełniony warunek Holocaustu: całopalenie, zniszczenie doszczętne.

Czyimi rękoma dokonano rzezi Polaków?
Tym razem polska Wiki jest mniej eufemistyczna: 38% kadry kierowniczej NKWD to żydzi. Polski artykuł nie byłyby wiarygodny, dlatego powołuję się na artykuł z Frankfurter Allgemeine, gdzie Niemcy szacują udział Zydów  w kierownictwie NKWD na 40%, przy czym stanowili 2% społeczeństwa ZSRR, co oznacza zdecydowaną nadreprezentację.

Pogrom Lwowski. Podobno ofiarą był sam Stanisław Lem. Po wkroczeniu Niemców do Lwowa, doszło tam do niesłychanie brutalnego pogromu Zydów. Przed opuszczeniem Lwowa, NKWD wymordowała wszystkich politycznych więźniów. NKWD kojarzona przez ludność ukraińską z Zydami. Jak twierdzi FAZ, wiara ukraińskiej ludności nie była pozbawiona podstaw. Niemcy umieli to wykorzystać... Osobiście myślę, że nienawiść była szczera. Uważam też, że za zbrodnie NKWD zapłacili Bogu Ducha winni Zydzi, którzy nie mieli szans uciec przed frontem.

W prezentacji nie wspomniałem o wielkiej zbrodni NKWD - rzezi katyńskiej! Tu znowu spełniony jest warunek Holocaustu - zabić ich wszystkich. Celem ZSRR było zabicie wszystkich polskich oficerów i polskiej elity. Mniej groźnych deportowano na Sybir. Brzmi może łagodniej, ale czymże to się różni od hitlerowskiej zasady - przed śmiercią na maksa wykorzystać. Efektem była w przybliżeniu taka sama liczba ofiar jak w przypadku rozkazu Jeżowa.

Prezentacja miała być odpowiedzią dla Zydów, ale Holocaustu na Polakach dopuścili się też Ukraińcy na terenach Wołynia i Podola.

A po wojnie? Po wojnie liczba Zydów w służbach bezpieczeństwa  jeszcze wzrosła.

Na zakończenie: nie jestem antysemitą. Nie wiem, jaki odsetek z nich kolaborował. Pewnie niewielu Zydów to kaci, ale przynajmniej 50% katów to Zydzi.

Proszę zwrócić uwagę, że fundacja Rudermana nie obwinia jakiegoś polskiego marginesu - obwinia wszystkich Polaków jako nację. A przecież tak wielu bliskich mi ludzi oddało życie, żeby ich ratować.

A teraz dawajcie minusy!

Po paśmie niepowodzeń związanym z tym radiem, trzeba moją z nim przygodę zrestartować. Problemów jeszcze dorobiłem.

Za chwilę spróbuję odpalić to radio bez lamp. Zobaczymy, co się stanie.

------

Odpaliłem. Ani śladu życia. Wymieniłem sfatygowany kabel. Odpaliłem jeszcze raz i znowu lipa. Okazało się, że żarówka spalona :).

Taki ze mnie majster!

------

Pomyślałem, że przetestuję lampy. Wsadziłem do mojego Kankana ECC85 i działa. Działa też ECH81.

Wsadziłem też do Kankana EBF80 zamiast EBF89 i wydawało mi się, że coś słyszę.

Na niemieckich forach czytam, że EBF80 mogłaby być zastąpiona przez EBF80, ale czy odwrotnie?

-----

22 feb 2018

Odważyłem się wsadzić duodiodę. Na początku nie odpaliła. W gniazdku nie obsadzonej EL84 Niestety pojawił się dym. Spróbuję przepłukać to wodą.

---

25 feb 2018

Przepłukałem i wysuszyłem hot airem - 260 stopni. Włączam... nic nie dymi, ale włączam jeszcze raz... i kilka razy pod rząd, bo podczas włączania lekko dzwoni transformator. No i za którymś razem trzasnął bezpiecznik.

Największe prąd płynie przez odbiornik właśnie w momencie włączenia, więc spalenie bezpiecznika może być czymś najzupełniej normalnym - jeszcze raz - włączyłem i wyłączyłem kilka razy w bardzo krótkim odstępie czasu - a moe dalej jest jakieś zwarcie.

Powinienem włączyć to przez żarówkę, ale i tak nie wiem, jaki prąd powinien płynąć. Nie mam żadnej dokumentacji ani doświadczenia.

Pomyślałem też, żeby na razie ominąć wzmacniacz m.cz. i podłączyć wzmacniacz na układzie scalonym bezpośrednio za detektorem. Tylko, czy będzie w stanie go wysterować?

Kiedy robiłem RB3200 podłączyłem wzmacniacz od głośników komputerowych zaraz za detektorem i... za bardzo to nie banglało - cichutko, prawie nic. Ale zobaczymy!

Mój generator się nie wzbudza poniżej 600kHz. Nie wiem, może jakiś kondensator, może nie ten tranzystor - bo dałem po prostu BC547. Chodzi dobrze powyżej 1GHz.

---

28 feb 2018

Tak mi przyszło do głowy... Moje radio nie działa - trochę ubiłem je sam, ale zanim ubiłem, nie odbierałem żadnej stacji, ani AM ani FM.

 Zastanawiałem się, czy to wina styków.

- większość styków nie jest krytyczna. Prawdopodobieństwo, że z powodu styków nie będzie działał żaden zakres istnieje, ale nie jest duże. Niemniej wyczyściłem.

- Lampy. Niektóre udało mi się sprawdzić i działają. Dotknięcie śrubokrętem kondensatora C43 powoduje silny brum, a w radiu słychać słaby szum. Wyjęcie którejś z lamp w szeregu powoduje ustanie szumu. Nic się nie dzieje po wyjęciu ECC85 i EF89 w stopniu wejściowym. Wniosek? Problem występuje na heterodynie ECH81 lub przed nią. Ale ona akurat jest sprawna. Czy drga? Nie mam czym sprawdzić, ale przy UKF  heterodyna na ECH81 jest odłączona i lampa pracuje po prostu jako wzmacniacz, czyli gdyby nie oscylowała, to UKF i tak powinien chodzić. Chyba, że mam pecha i też nie działa.

Jest taki element, który jest wspólny dla UKF i tor AM - kondensator 50pf, C40. Jak to on siedzi, to radio nie będzie działać wcale, a usterka nie jest, nie była trudna do usunięcia.

---

3 mar 2018

Pierwszy progres!

Znalazłem usterkę. Podstawka jednej z EL84 na nóżce od anody ma zwarcie do masy. Ponieważ jest to wzmacniacz przeciwsobny, transformator ma po środku doczep na który podany jest plus z zasilacza. Zwarcie na podstawce sprawiało, że przez połowę transformatora płynął sobie prąd. Ciekawe, że niektóre rezystory smażyły się, co oznacza, że zwarcie nie było totalne, bo wtedy napięcie spada do zera. Prawidłowy bezpiecznik się nie przepalił.

Teraz mam spory problem.

  1. Czy transformator przeżył?
  2. Próbować osuszyć podstawkę? Tam się mogło coś zwęglić, a węgiel przewidzi prąd!
  3. Wyjąć podstawkę, która jest nitowana i ją dokładnie obejrzeć?
  4. Wymienić na nową?

Myślę, że bez wyjęcia się nie obejdzie, a skoro tak, to może już ją wymienić... Z kolei nigdzie nie widziałem takich podstawek. Ta ma prostokątny spód i do niego montuje się wiele elementów. Ten spód może stanowi całość z podstawką, a może jest oddzielny i tylko ją trzyma.

To dosyć zła wiadomość, bo czeka mnie totalna odbudowa wzmacniacza. Tyle kosztuje głupota!

 ---

4 mar 2018

Odłączyłem od tej podstawki wszystkie przewody. To radio ma przecie dwa wzmacniacze. Powkładałem większość lamp. Oczywiście zero brumu. Ale radio nie działa. Mierzę napięcie za duodiodą i widzę ponad 500V. Jest więc kompletnie nie obciążona. A za rezystorem 500om (W91) jest 0om. I dupa. Wyjaśniła się zagadka, ale narodziła się inna:

1. Dlaczego nie spalił się bezpiecznik. Transformator głośnikowy połączony jest przed spalonym rezystorem,więc napięcie cały czas było podawane na transformator. Czyżby wewnętrzna rezystancja transformatora wystarczająco redukowała prąd?

2. Dlaczego miernik na wejściu pokazywał 0A? Po części dlatego, że spalony był W91.

To radio mnie zeżre!

 ---

21 mar 2018

Nie ma części, więc radio stoi.

Pomyślałem sobie, że skoro dziadowski ze mnie elektronik, to przyjrzę się mechanice. Beethoven ma dość ciekawą skalę, bo jest ona niezależna dla FM i AM. Ale w moim oba wskaźniki ślizgały się po tej samej lince. Oczywiście żaden problem naprawić. Potem obejrzałem prowadnice. Nie obracała się prawie żadna, a dwie są tak uparte, że nawet kombinerkami nie przekręcisz. W kilku przypadkach po zdjęciu rolki, musiałem jechać papierem ściernym żeby pozbyć się rdzy.

Na dobrą sprawę, powinienem to radio rozebrać na części pierwsze, ale nie mam narzędzi i nie zestroję go z powrotem.

 

 

Podkategorie

To, co tutaj widzicie, nie służy ośmieszaniu polskich policjantów ani żadnej akcji przeciwko nim. W państwie Donalda Tuska dostają oni coraz więcej uprawnień, coraz więcej elektronicznych oczu śledzi każdy nasz krok i aż  zachodzi pytanie - kim są ludzie którzy mają nad nami wielką władzę, a my w stosunku do nich coraz mniej praw. Jak powiedział niedawno poseł Zemke, podsłuchuje nas 9 różnych służb. TVN24 z 26.10.2009 pisze o tym, że podsłuchuje nas także fiskus. Ciekawy jestem, kim są ludzie, których Donald obdarza prawami... co na ich temat można znaleźć w zwykłych polskich portalach internetowych, jak często o nich Piszą.

Policjanci nie są ludźmi z innej gliny niż my wszyscy. Dlatego: czy ma sens budowanie policyjnego państwa? Tylko temu suży ta strona. I może jeszcze jedno: Wiadomo, że kradną wszyscy. Miałem kiedyś kolegę, który pracował w siechi supermarketów Real. Mówią mi, że kradną biedacy, policjanci, ale i sędziowie. To nie zależy od statusu ani majątku. Jednak portale piszą dość często o policyjnych wybrykach, czasem o prokuratorach, prawie nigdy o sędziach. Obawiam się, że częstotliwość prdasowych donosów jest odwrotnie proporcjonalna do władzy i najczęściej pisze się do fakto o tych najuczciwszych.

Skip

Czerwone SF? A co to takiego? Poniżej widzicie pierwsze zdjęcie ciemnej strony księżyca wykonane przez Lunę 3.

Niewyraźne? Wygląda jak kserokopia kserokopii? Tak! I tym bardziej jest cenne, bo jak nic innego pokazuje rozpaczliwe dążenie człowieka, by sięgać "where no man has been before..."1

Łuna 1, znana była jako Mieczta (Мечта – ros. marzenie)... Jeżeli fabryką marzeń radzieckich uczonych były kosmodromy, to fabryką marzeń dla ubogich było radzieckie kino. I właśnie o kinie ma traktować ta strona. Niestety obie fabryki marzeń były za żelazną kurtyną, gdzie leżała Polska, mocno reglamentowane. Być może wszystkich fimów SciFi wyprodukowanych w krajach demokracji ludowej jest nawet mniej niż odcinków Star Trek. Tym bardziej więc były cenne i wyczekiwane przez takich maniaków ja, noszących głowę w chmurach, a nawet ponad chmurami... gdzieś tam w przestrzeni.

A że na rękach i nogach nosiliśmy łańcuchy komunistycznego reżimu, unieść się w kosmos chcieliśmy jeszcze bardziej.

To były lata entuzjazmu związanego z kosmicznym wyścigiem, choć mi osobiście było trochę obojętne kto wygra. Ważne było tylko to, że dziś o kosmosie wiem więcej niż wczoraj...

No i mieliśmy też Lema... którego także zaraził w pewnym stopniu ten entuzjazm, a który miał wielki wpływ na myślenie wielu Polaków, w  tym i mnie.

Urodziłem się w strefie wpływów ZSRR, w czasach, gdy wynaleziono pierwszy procesor 4004, na księżycu stanął człowiek, a w Polsce generał Jaruzelski mordował Polaków. Czy tego chcę, czy nie, uformował mnie sowiecki komunizm, kosmiczny entuzjazm wynikający z walki dwóch mocarstw i polska szara rzeczywistość tamtych lat.

To co znajdziecie niżej to także moja młodość. Rzewnie do niej wracać. To były smutne czasy, rozjaśniane czasem ruskim filmem SciFi, naznaczone terrorem na ulicach Pragi, ale i poczuciem bezpieczeństwa u mamy. Dlaczego by tego nie wspominać? Dlaczego wyrzekać się tego, czym jesteśmy?

Może jeszcze słówko o istocie kina. Kino ma być muzą, która bawi... i ktoś mógłby mnie zapytać: a gdzie w tym ruskim kinie jest zabawa?

Bądźmy jednak sprawiedliwi - ZSRR nie ma od 20 lat. Technika kręcenia filmów zmieniła się totalnie. Nie oczekujmy efektów, do jakich przyzwyczaił nas Matrix, czy choćby Star Wars. Widz z tamtych lat nie miał tego porównania, więc i oddziaływanie tych filmów było większe. Nasza wrażliwość nie była jeszcze tak zagłuszona efektami.

Cóż - jednak nie jesteśmy w stanie oderwać się o rzeczywistości, w jakiej tkwimy teraz. I gdzie tu przyjemność? Otóż przyjemność widzę w sferze intelektualnej i jeszcze bardziej poznawczej. Te filmy do katapulta w minione czasy, i choć SCIFI traktuje głównie o przyszłości, to jednak zawsze widzimy w nich ich współczesność, a przede wszystkim ludzkie marzenia i oczekiwania na temat postępu. W najstarszych filmach rzuca się w oczy jeszcze jedno, czego w dzisiejszych filmach już nie ma: OGROMNY ENTUZJAZM zdobywców kosmosu.

 

1. Gdzie żadnego człowieka dotąd nie było. Cytat ze Star Trek

..

Co rusz czytam teksty piewców PRL. Jak to było wspaniale... Wszyscy mieli pracę. PRL dał wieśniakom wykształcenie... itd... itp...

Jak było naprawdę?

Zapewne nie ma jednej prawdy. Kiedy Hermaszewski opowiada, jak jego owdowiała matka przyjechała do Polski i wykarmiła tu swoje pięcioro dzieci, wykształciła je, a jej syn poleciał w kosmos, to ja mu wierzę, gdy twierdzi, że PRL dużo mu dał.

Chcę tutaj napisać o rzeczach, które sam widziałem, o moich przemyśleniach. Nie mam patentu na wiedzę absolutną. Mogę się mylić. Wierzę jednak, że było tak, jak o tym piszę... tylko tyle.