Kolega kupił pompę do akwarium i stwierdził, że silnik za słaby. Pompa to tłokowa samoróbka z asynchronicznym silnikiem Unitry. Zapytał pewnego majstra, czy nie ma takiego silnika, na co ten, że ma... i pokazał ZK120 leżący na taczce w garażu.

Gdyby magnetofon był coś warty, to pewnie poszedłby na Allegro, tymczasem można dostać taki sprzęt nawet za 40zł plus przesyłka. Z drugiej strony sprzęt miał trafić do śmietnika, a jednak ktoś go zachomikował i teraz mam go ja.

Na klapie napis "Zepsute", urwany przewód zasilania. Diabli wiedzą, co jest w środku. Nie ma spodniej klapy.

ZK120...

Miałem może 5 lat, jak zobaczyłem go pierwszy raz, Pani w przedszkolu puściła nam na tym bajkę. Byłem oczarowany! I chętnie posłuchałbym jeszcze raz, ale więcej się nie zdarzyło. Niemniej ZK120 na długie lata pozostał dla mnie synonimem magnetofonu.

Mam kilka wspomnień związanych z tym sprzętem. Moja ciocia pracowała w przyzakładowym klubie. W domu trzymali ten sprzęt i mogłem sobie od czasu do czasu popatrzeć, a nawet popstrykać. I byłem też świadkiem zamian. Najpierw był ZK120, potem ZK120T, potem ZK140T, a potem pewnie inne, ale miałem już swojego RM221 i zacząłem uważać ten wszystkie Zetki za anachronizm. W dodatku to co na nich słyszałem było dość podłej jakości, więc byłem przekonany, że te stare szpulowce to złom. A niesłusznie! Bo jeśli chodzi o dźwięk, to wszystkie Zetki odtwarzają go przynajmniej na tym samym poziomie, co przenośne kaseciaki produkowane przez Unitrę do początku lat 90, czyli do śmierci.

Postęp, panie postęp!

ZK120 nie grzeszy dynamiką. W dzisiejszych nagraniach, gdzie dźwięk jest silnie skompresowany, nie odgrywa to już roli. W nagraniach rockowych też nie za bardzo. ZK nie gra gorzej niż późniejsze kaseciaki, a jednak braliśmy go za ramola. Dlaczego?

Spróbuj to podnieść! Wielkie, żelazne chassis. Spory silnik i transformator głośnikowy. Może dlatego ZK w przedszkolu słyszałem tylko raz, bo przynieść dzieciom ten magnetofon, to jak przynieść średni telewizor. Tak, ZK jest sporo mniejszy niż ówczesne lampowe telewizory, ale na wadze może stawać z nimi w szranki.

Po paśmie niepowodzeń związanym z tym radiem, trzeba moją z nim przygodę zrestartować. Problemów jeszcze dorobiłem.

Za chwilę spróbuję odpalić to radio bez lamp. Zobaczymy, co się stanie.

------

Odpaliłem. Ani śladu życia. Wymieniłem sfatygowany kabel. Odpaliłem jeszcze raz i znowu lipa. Okazało się, że żarówka spalona :).

Taki ze mnie majster!

------

Pomyślałem, że przetestuję lampy. Wsadziłem do mojego Kankana ECC85 i działa. Działa też ECH81.

Wsadziłem też do Kankana EBF80 zamiast EBF89 i wydawało mi się, że coś słyszę.

Na niemieckich forach czytam, że EBF80 mogłaby być zastąpiona przez EBF80, ale czy odwrotnie?

-----

22 feb 2018

Odważyłem się wsadzić duodiodę. Na początku nie odpaliła. W gniazdku nie obsadzonej EL84 Niestety pojawił się dym. Spróbuję przepłukać to wodą.

---

25 feb 2018

Przepłukałem i wysuszyłem hot airem - 260 stopni. Włączam... nic nie dymi, ale włączam jeszcze raz... i kilka razy pod rząd, bo podczas włączania lekko dzwoni transformator. No i za którymś razem trzasnął bezpiecznik.

Największe prąd płynie przez odbiornik właśnie w momencie włączenia, więc spalenie bezpiecznika może być czymś najzupełniej normalnym - jeszcze raz - włączyłem i wyłączyłem kilka razy w bardzo krótkim odstępie czasu - a moe dalej jest jakieś zwarcie.

Powinienem włączyć to przez żarówkę, ale i tak nie wiem, jaki prąd powinien płynąć. Nie mam żadnej dokumentacji ani doświadczenia.

Pomyślałem też, żeby na razie ominąć wzmacniacz m.cz. i podłączyć wzmacniacz na układzie scalonym bezpośrednio za detektorem. Tylko, czy będzie w stanie go wysterować?

Kiedy robiłem RB3200 podłączyłem wzmacniacz od głośników komputerowych zaraz za detektorem i... za bardzo to nie banglało - cichutko, prawie nic. Ale zobaczymy!

Mój generator się nie wzbudza poniżej 600kHz. Nie wiem, może jakiś kondensator, może nie ten tranzystor - bo dałem po prostu BC547. Chodzi dobrze powyżej 1GHz.

---

28 feb 2018

Tak mi przyszło do głowy... Moje radio nie działa - trochę ubiłem je sam, ale zanim ubiłem, nie odbierałem żadnej stacji, ani AM ani FM.

 Zastanawiałem się, czy to wina styków.

- większość styków nie jest krytyczna. Prawdopodobieństwo, że z powodu styków nie będzie działał żaden zakres istnieje, ale nie jest duże. Niemniej wyczyściłem.

- Lampy. Niektóre udało mi się sprawdzić i działają. Dotknięcie śrubokrętem kondensatora C43 powoduje silny brum, a w radiu słychać słaby szum. Wyjęcie którejś z lamp w szeregu powoduje ustanie szumu. Nic się nie dzieje po wyjęciu ECC85 i EF89 w stopniu wejściowym. Wniosek? Problem występuje na heterodynie ECH81 lub przed nią. Ale ona akurat jest sprawna. Czy drga? Nie mam czym sprawdzić, ale przy UKF  heterodyna na ECH81 jest odłączona i lampa pracuje po prostu jako wzmacniacz, czyli gdyby nie oscylowała, to UKF i tak powinien chodzić. Chyba, że mam pecha i też nie działa.

Jest taki element, który jest wspólny dla UKF i tor AM - kondensator 50pf, C40. Jak to on siedzi, to radio nie będzie działać wcale, a usterka nie jest, nie była trudna do usunięcia.

---

3 mar 2018

Pierwszy progres!

Znalazłem usterkę. Podstawka jednej z EL84 na nóżce od anody ma zwarcie do masy. Ponieważ jest to wzmacniacz przeciwsobny, transformator ma po środku doczep na który podany jest plus z zasilacza. Zwarcie na podstawce sprawiało, że przez połowę transformatora płynął sobie prąd. Ciekawe, że niektóre rezystory smażyły się, co oznacza, że zwarcie nie było totalne, bo wtedy napięcie spada do zera. Prawidłowy bezpiecznik się nie przepalił.

Teraz mam spory problem.

  1. Czy transformator przeżył?
  2. Próbować osuszyć podstawkę? Tam się mogło coś zwęglić, a węgiel przewidzi prąd!
  3. Wyjąć podstawkę, która jest nitowana i ją dokładnie obejrzeć?
  4. Wymienić na nową?

Myślę, że bez wyjęcia się nie obejdzie, a skoro tak, to może już ją wymienić... Z kolei nigdzie nie widziałem takich podstawek. Ta ma prostokątny spód i do niego montuje się wiele elementów. Ten spód może stanowi całość z podstawką, a może jest oddzielny i tylko ją trzyma.

To dosyć zła wiadomość, bo czeka mnie totalna odbudowa wzmacniacza. Tyle kosztuje głupota!

 ---

4 mar 2018

Odłączyłem od tej podstawki wszystkie przewody. To radio ma przecie dwa wzmacniacze. Powkładałem większość lamp. Oczywiście zero brumu. Ale radio nie działa. Mierzę napięcie za duodiodą i widzę ponad 500V. Jest więc kompletnie nie obciążona. A za rezystorem 500om (W91) jest 0om. I dupa. Wyjaśniła się zagadka, ale narodziła się inna:

1. Dlaczego nie spalił się bezpiecznik. Transformator głośnikowy połączony jest przed spalonym rezystorem,więc napięcie cały czas było podawane na transformator. Czyżby wewnętrzna rezystancja transformatora wystarczająco redukowała prąd?

2. Dlaczego miernik na wejściu pokazywał 0A? Po części dlatego, że spalony był W91.

To radio mnie zeżre!

 ---

21 mar 2018

Nie ma części, więc radio stoi.

Pomyślałem sobie, że skoro dziadowski ze mnie elektronik, to przyjrzę się mechanice. Beethoven ma dość ciekawą skalę, bo jest ona niezależna dla FM i AM. Ale w moim oba wskaźniki ślizgały się po tej samej lince. Oczywiście żaden problem naprawić. Potem obejrzałem prowadnice. Nie obracała się prawie żadna, a dwie są tak uparte, że nawet kombinerkami nie przekręcisz. W kilku przypadkach po zdjęciu rolki, musiałem jechać papierem ściernym żeby pozbyć się rdzy.

Na dobrą sprawę, powinienem to radio rozebrać na części pierwsze, ale nie mam narzędzi i nie zestroję go z powrotem.

 

 

 

Bez tego nie ruszę z moim Beethovenem...

 

Wydzieliłem nową kategorię dla mojego Beethovena. Moja przygoda z nim nie skończy się chyba szybko. Niestety zamiast go naprawić jeszcze bardziej go zdewastowałem, a wszystko przez odrdzewiacz.

Jak się patrzy na różne fora, to... prym wiodą wszelkiej maści meblarze. Czyszczenie, podstrojenie, nowy lakier, ewentualnie wymiana kondensatorów. Obudowa to część najważniejsza!

Dla mnie nie! Ale wyczyścić niestety trzeba, bo jak zdjąłem skalę se swojego egzemplarza, przez parę sekund nie mogłem złapać oddechu.

No i mój jest mocno skorodowany. Jak ludzie czyszczą? Wacikiem, benzyną... ale czytałem też takich poważnych!!! ludzi, którzy mówią "wsadziłem do pralki, żona do dziś nie wie!" Naprawdę spotykam się na niemieckich forach z bardzo brutalnymi metodami czyszczenia. Ja wziąłem wacik i odrdzewiacz.

Na drugi dzień włączam radio, a tu dym. Pali się rezystor podłączony do lampy, którą wyjąłem. Jakim cudem?

Bum i po radiu!

Odrdzewiacz dostał się pod podstawki. Okazało się, że nie wysycha jak woda, albo benzyna. Zostaje po nim przewodzący prąd żel.

Podsmażyły się 3 rezystory. Więcej szkód na oko nie widać. Może strzeliła lampa, może transformator. Nie strzelił właściwie założony bezpiecznik. To mnie trochę szokuje.

Mój największy problem z tym radiem to poprzedni fachowiec. Sam nie mam pojęcia o lampach. To moje drugie lampowe radio, z tym, że w tym pierwszym prawie nic nie było do robienia.. Niektóre rezystory mają złe wartości - nie o 10%, czy 50%. Różnica wynosi czasem 600%, ale radio jakoś nie dymiło, a lampy się nie grzały więcej, niż powinny.

Nie mogę zaufać niczemu, co w nim znajduję, a pod każdą śrubką kryje się kolejny problem. W nim robione było chyba wszystko!

Muszę też zbudować kilka prostych urządzeń, na początek prosty generator sygnału. Bez tego nie ruszę!

w budowie

Pewnie znowu wchodzę na grząski grunt...

Zacznę może od legendarnego niemieckiego radia Beethoven. Niektórzy wspominają jego brzmienie jako legendarne! A na dzisiejszych forach ludzie narzekają, że radio nieprzyjemnie dudni i to nie tylko na polskich forach.

Niektórzy znajdują przyczynę - w dawnych czasach rozgłośnie nie przenosiły takich basów jak obecne. Ich fenomenalne podbicie, które sprawdzało si w latach 50, dzisiaj okazuje się zbyt duże. Ot cały problem!

A teraz o Unitrze!

Dorastałem w kraju niedoborów. Sprzęt klasy High End mogłem poznawać z prasy albo programu SONDA. Dla mnie był magnetofon RM221, a większość kolegów nawet tego nie miała. Po jakimś czasie ojciec sfinansował mi zakup M3016. Pomógł oczywiście cud, że w sklepie sprzęt akurat był i wyjazd do dużego miasta. Sprzęt wybrał się sam - akurat taki był za tyle, ile miałem.