Schemat próbnika—generatora sygnałowego AM 

Bez tego nie ruszę z moim Beethovenem...

 

Próbniki-generatory sygnałowe
Przy naprawie odbiorników radiowych bardzo ułatwiają pracę proste generatory­-próbniki, które umożliwiają ocenę działania poszczególnych stopni odbiornika.

Generatorem–próbnikiem z rys. 1.17 można skontrolować tor pośredniej często­tliwości AM oraz stopnie wejściowe wzmacniaczy małej częstotliwości. jest to prosty generator sygnałowy AM o częstotliwości 465 kHz. Generator z tranzystorem T1 dostarcza przebiegu sinusoidalnego o częstotliwości 465 kHz, którą reguluje się rdzeniem cewki L1. Drugi generator z tranzystorem T2 jest źródłem przebiegu sinusoidalnego o częstotliwości 1 kHz. Zmianę częstotliwości modulującej uzyskuje się za pomocą rezystora nastawnego RN. Głębokość modulacji ustala się przez dobór wartości rezystora R5. Tranzystor T3, pracujący w układzie wtórnika, spełnia funkcję separatora. Po odłączeniu włącznikiem W generatora 465 kHz uzyskuje się na wyjściu tylko przebieg o częstotliwości akustycznej (I kHz), który można wykorzystać do sprawdzenia toru małej częstotliwości.

DANE TECHNICZNE UKŁADU

  • Amplituda przebiegu modulowanego (465 kHz)
  • Amplituda przebiegu modulującego (I kHz) 0,6 V
  • Pobór prądu 8 mA

Cewka L, jest typu 115. Cewkę L2 trzeba wykonać samodzielnie, nawijając 1800 zwojów drutem DNE 005 na rdzeniu kubkowym M-14/8. Do zestrojenia genera­tora można wykorzystać odbiornik radiowy. Przewód z wyjścia próbnika zbliżyć do filtrów p.cz. AM i rdzeniem cewki L1 regulować do momentu uzyskania maksy­malnego sygnału w głośniku.
Przy sprawdzaniu toru p.cz. AM badanego odbiornika, wystarczy zbliżyć do filtrów p.cz. odcinek przewodu dołączony do wyjścia próbnika. Przy poprawnej pracy odbiornika powinien być słyszalny w głośniku sygnał o częstotliwości I kHz. Regulując rdzeniami filtrów można skorygować zestrojenie odbiornika. Przy sprawdzaniu toru m.cz. należy włącznikiem W odłączyć generator 465 kHz, a wyjście próbnika dołączyć równolegle do potencjometru siły głosu.

----


 

Moja pierwsza PCB w życiu zaprojektowana na komputerze. Kiedyś projekt na kalce, potem na płytkę, potem farba - trawienie. I też działało!

Tutaj projekt jest... w pewnym sensie prowizoryczny, bo nie mam cewek, nie wiem, jakie potencjometry - w zasadzie nie planowałem ich wcale... To tylko eksperyment, zobaczymy, jak się uda!

 ---

No i moja pierwsza PCB nie za bardzo wyszła. Termotransfer wyszedł nieźle, odkleił się kawałek jednej ścieżki, ale poprawiłem zwykłym markerem, co zdało egzamin. Niestety projekt... Dwa błędy i jeden problematyczny kondensator - zamiast ciągnąć ścieżkę aż do masy, lepiej by było pociągnąć masę do kondensatora.

Nie mam rezystora 82k, tranzystor przewiduję BC547... Skoro da się na nim zrobić transmitter UKF, to czemu nie generator p.cz. Jak na dzisiejsze czasy to żadna częstotliwość. W zasadzie jetem gotowy do uruchomienia fali nośnej 468kHz, tylko ten rezystor i eksperymentalny dobór cewki pozostał.

 

---

22 feb 2018

Po miesiącu udało mi się uruchomić część w.cz. Mam 1,5 MGHz. Teraz trzeba jakoś zrobić cewkę....

Mam jakiegoś pecha. Zrobiłem cewkę i mi teraz pływa od 250kHz do 350kHz. Jest na karkasie, nieekranowana. Może jak wstawię T3, to sprawa trochę się uspokoi, ale jakoś nie liczę na to bardzo.

---

Wstawiłem T3, nic nie pomogło. Za dużo zwojów. Odwinąłem i teraz mam 170k Hz. Więc jakim cudem przez chwilę miałem 350kHz? Odwinąłem, bo nie było oscylacji wcale, tylko 100Hz, może od niestabilizowanego zasilacza.

---

28 apr 2018

Wstawiłem cewkę od oscylatora ze starego radia do tego generatora. I działa! Naprawdę działa!

Próbowałem dojść, dlaczego mi to wcześniej nie działało, na cewce, którą nawinąłem sobie sam. No i wychodzi mi, że: Drut nawinięty był na całej długości karkasu, a rdzeń ferromagnetyczny bardzo krótki. To cewka z jakiegoś telewizora. Pomyślałem, że wkręcę stalową śrubę, Wkręcam więc i widzę, że na początku częstotliwość spada powoli, a pod koniec gwałtownie. Nawet ułamek obrotu powodował przeskok o 100-200kHz. Odwinąłem zatem trochę drutu i działało to trochę lepiej. Wychodzi na to, że liczba zwojów nawet bez rdzenia robi się w pewnym momencie krytyczna i nawet kilka zwojów robi ogromną różnicę. Dobrać właściwą liczbę eksperymentalnie to Kosmos! A mój gówniany karkas się już trochę nadtopił. Tak więc jestem na dobrej drodze!

---

5 mai 2018

No i mam problem z drugim oscylatorem. Oczywiście problem z cewką. Nie mam ani drutu ani rdzenia, ale wydaje mi się, że ta cewka wcale nie jest tu potrzebna, żeby generator działał. Tak na moje oko jest to zwykły generator przesuwający fazę, tzw phase shift generator. Schematów w sieci jest kilka, ale dokładnie wszystkie na napięcia 3x wyższe niż w moim układzie. Zastosowałem też inny tranzystor niż w oryginale: BC547 zamiast BC108. Dobór punktów pracy ma tu podobno spore znaczenie. Ale czy źle dobrany, albo nie optymalnie dobrany oznacza od razu, że generator wcale nie działa?

Zamiast cewki wstawiałem rezystor 1k, 0,5k + cewka nieznanej mi wartości. Inne elementy są jak na schemacie. Mogłem oczywiście zrobić błąd na płytce. Aż wierzyć mi się nie chce. To taka prosta konstrukcja, a ja nie mogę uruchomić.

---

Sprawdziłem układ i jest poprawny. W sieci jest dużo takich generatorów, wszystkie na 9v i wyżej. Pomyślałem, że podam 5V z zasilacza stabilizowanego. Oczywiście nic nie dało, ale okazało się, że część w.cz. pokazuje na wyjściu jakieś ogromne wartości, a przy cewce prawidłowo. Czyli winny był zasilacz. To musi być bateria. Czy to kwestia stabilizacji, czy za dużego napięcia, nie wiem.

---

12 jul 2018

Nie udało mi się tego uruchomić. Szukałem innego oscylatora tego typu, który pracowałby z BC547 i napięciu 3V. O 3V zapomnij. Ale znalazłem na 5V:

https://www.electronicdeveloper.de/SinusPhasenschieber.aspx

Rozmontowałem stary oscylator i złożyłem ze schematu z powyższego linku. Miałem nadzieję, że zmiana punktu pracy pozwoli mi na obniżenie napięcia pracy. Z jednej strony to tylko 2V różnicy, ale z drugiej prawie 50% różnicy. Nie udało mi się. Więc złożyłem ten generator dokładnie jak na schemacie - nie bez problemów, bo pomyliłem wielkość kondensatora 104 zamiast 103.

No zadziałał - ale z 5V, a miernik pokazuje mi 1,5 kHz

---

Intryguje mnie, czemu mam 1,5 kHz, skoro z kalkulatora wynika, że powinno być ciut mniej niż 1kHz. Drabinka RC jest taka jak na schemacie, prawie, bo moje rezystory to 6,8kom, ale większa rezystancja obniża częstotliwość, co też wynika z kalkulatora, ale i ze zdrowego rozsądku.

---

14 jul 2018

Generator 1kHz w zasadzie działa. Podaje sporo więcej niż powinien, bo od 1400 do 1500Hz, ale w zasadzie mogę z tym żyć. Działa jednak na 5V, a nie 3V. Z kolei generator 468 działa na 3V, anie chce na 5V.

Zmieniłem więc rezystor R1 na 150kom, bo taki akurat miałem. Kupiłem cały zestaw rezystorów, ale akurat w tym przedziale jest luka. No i działa na 5V, choć punkt pracy jest z czapy.

Intryguje mnie, że jak łączę oba generatory w punkcie W, to miernik wcale nie pokazuje 468kHz. Pokazuje trochę ponad 1,4 kHz, czyli falę modulującą. Ciekawe, czy to już działa?

A to efekt bez fali nośnej na oscyloskopie programowym nagrany przez mikrofon:

---

16 jul 2018

Ale wtopa. Ja tu się martwię o 468 kHz, ale tyle to miał Paganini. Beethoven robi na 440. W życiu nie widziałem takiej pośredniej.

Generator prawie skończony. Usuwam powoli resztki pająka, dołożyłem do kolektora generatora 1kHz cewkę szeregowo z rezystorem. Nie wiem, do czego ona jest w oryginale. Na wszelki wypadek wstawiłem 10mH, a może 10uH. Nieważne - bez niej też działa. Myślę jeszcze o potencjometrze regulującym moc. Nie mam 470 om, mam mniejszy, można dać w szereg z rezystorem.

Odpalę jutro Kankana i zobaczymy, czy bangla.

---

Ha... Zagwozdka. na radiomuseum.org podają 440, ale widziałem też model z 468. Instrukcja serwisowa i schemat Trusza również pokazują 468Hz.

---

23 jul 2018

Mam kłopot z tym generatorem. Właściwie są to dwa generatory - jeden to generator RC (T2), przesuwnik fazy, a drugi to moim skromnym zdaniem generator Colpittsa na tranzystorze ze wspólnym kolektorem (T1).

T3 jest wtórnikiem emiterowym i na ile to rozumiem jego zadaniem jest w tym przypadku odizolować układ od czynników zewnętrznych. Dajmy na to: dotknięcie tym próbnikiem pewnych elementów mogłoby wygasić oscylację, albo zmienić częstotliwość pracy.

Jednej rzeczy jednak nie rozumiem: na jakiej zasadzie działa tu modulacja AM.

Kankana oczywiście odpaliłem. Coś tam słychać w głośniku - jakieś charczenie, ale to zupełnie nie to, czego oczekiwałem (możliwe, że to zasilacz od laptopa tak gwizdał). Miernik na wyjściu pokazuje 1,4kHz, czyli dokładnie tyle, ile wydaje z siebie część m.cz. Nie wiem, jak powinien zareagować miernik - czy pokazuje po prostu sygnał o większej amplitudzie, czyli w tym przypadku sygnał modulujący, czy powinien pokazać falę nośną.

Kiedy przykładam sondę miernika do bazy T1 lub nóżki W1 przy rozwartym włączniku, to wtedy w Kankanie słyszę elegancki ale cichy gwizd i to też jest ciekawostka, bo wydaje mi się, że nie powinienem nic słyszeć. Bo kto słyszy 465kHz?

W życiu bym nie pomyślał, że budowa takiego gównianego próbnika, to może być taki koszmar. Może by poszło jak po maśle, gdybym dał cewkę L2, ale nie mam ani drutu ani ferrytowego kubka, ani indukcyjność nie jest podana.

KISZKA!

---

7 Jan 2019

Generatorek leży i kwiczy. Tak sobie myślę, jak działa modulacja AM w tym generatorze. To co napiszę za chwilę, to może bzdura. Takie moje dywagacje, na pewno nie lekcja.

Otóż drga sobie tranzystor T1 465.000 razy na sekundę. Tranzystor T2 zwiera do masy 1500 razy na sekundę. Ponieważ jest połączony z bazą T1, ta baza również zwiera do masy przez kondensator C4 i rezystor R5. A kiedy tranzystor nie przewodzi, na jego kolektorze odkłada się 5V i tyle samo leci na bazę T1. Czy to czasem nie za dużo? Tak sobie myślę nad znaczeniem cewki L2 i wychodzi mi tak: Cewka dobrze przewodzi niskie częstotliwości i źle wyższe. Więc kolektor T2 dostaje relatywnie wysokie napięcie. A co z bazą T1, która jest połączona z plusem zasilania przez tą cewkę? Dla T1 opór tej cewki jest już zdecydowanie wyższy. Czyli wychodzi mi na to, że cewka L2 w zasadzie nie jest potrzebna do generowania sygnału małej częstotliwości, tylko do postawienia zapory sygnałowi na bazie T1.

Jeśli to prawda, to bez tej dobrej cewki, napięcie na kolektorze T2 będzie wygaszać oscylację T1 i w pewnym zakresie napięć go zatykać.

----

14 Jan 2019

Zwiększyłem rezystor R5 do 30 kilo i stało się tyle, że oscylator nie wygaszał drgań. Zestroiłem na 455 i w radio o tej pośredniej dał się usłyszeć cichutki pisk, niezależny jednak od kręcenia rdzeniem.

Generator lekko odstraja po połączeniu obu części - m.cz i w.cz. 

Niestety miałem już wtopę z moim miernikiem. Pokazywał  niestety bzdury, albo zakłócenia od lampy, cholera wie co.

Powinien generować około 460 kHz, a moje radio łapie od 530 kHz fale średnie, więc spróbowałem, czy generator da się dostroić do tej częstotliwości. No więc da się. Na 530 usłyszałem czysty gwizd, a generator reagował ładnie na kręcenie rdzeniem. Czyli działa! A problemem jest pomiar, bo miernik wpływa na częstotliwość drgań - niewiele, ale jednak. Więc radio łapie coś innego niż pokazuje miernik. Dlatego trzeba robić, jak jest napisane w instrukcji - stroić przy pomocy radia. Udało mi się uzyskać gwizd na całej skali średniej, więc to musi być częstotliwość p.cz. Ale nie jest to ładny gwizd, chwilami go nie ma. Jednak bez wątpienia generator działa.

Gdybym miał oscyloskop, cała budowa tego generatora to by była bułka z masłem.

Jeszcze może jedna rzecz - miernik niekoniecznie działa źle. Radio ma swoją heterodynę i też produkuje sygnał. Te sygnały się mieszają.

Eksperyment zrobiłem bez rozkręcania radia. Muszę zobaczyć, czy nie mam odbiornika, który by łapał mniej niż 500kHz. Może mam? Pewnie, nie, bo p.cz. nie bez powodu jest tam, gdzie jest.

---

21 Jan 2019

Generator ewidentnie działa. Udało mi się nawet dostroić tor p.cz w Elizabeth. Wiedzieć, że działa całe p.cz. to wielkie ułatwienie. Działa jednak w ten sposób, że masy należy połączyć, a próbnik fizycznie przyłożyć do odpowiednich miejsc. Ale trzeba przyznać, że Elizabeth nie jest sprawna, a w pełni sprawnym R221 już samo zbliżenie generatora do radia powoduje pewien gwizd, Jednak nie w każdym miejscu skali. Gwizd przebija na całym paśmie, ale z lukami. Mój wtórnik nie jest dobrany optymalnie, bo punkty pracy ustawione są na 3V, a generator działa na 5.

Nie udało mi się uruchomić generatora m.cz. z tego schematu. Na bazie tej samej płytki da się jednak zbudować wersję, do której zamieściłem link