Dawno dawno temu pewien syn pastora, z zawodu prawnik, wziął sobie za żonę córkę pastora, a nazywał się on Philipp Wilhelm Grimm, ona zaś nazywała się Dorothea Zimmer...

1783 Urodził się pierwszy syn - Friedrich Hermann Georg Grimm.
1784 Malutki Friedrich rozstał się z tym światem.
1785 W Hanau 4. stycznia na świat przychodzi Jacob Ludwig Carl Grimm
1786
Rodzi się 24 lutego, także w Hanau, Wilhelm Carl Grimm
1787
Rodzinie przybywa Carl Friedrich Grimm
1788 Rodzina znów się powiększa Ferdinand Philipp Grimm
1790 Rodzi się Ludwig Emil Grimm
1791 Mama Grimm rodzi Friedricha Grimma. Rodzina przeprowadza się do Steinau.
1792 Mały Friedrich umiera.
1793 Na świat przychodzi jedyna siostra - Charlotte (Lotte) Amalie, później Hassenpflug
1794 Rodzi się mały braciszek - Georg Eduard Grimm.
1795 Georg Eduard umiera.
1796 Philipp Wilhelm Grimm, ojciec ośmiu braci Grimm i jednej córki umiera 10. stycznia, w wieku 44. Najstarszy Jakob miał wtedy 11 lat. Troje z jego dzieci już nie żyje.
1798 Jacob i Wilhelm przeprowadzają się do Kassel, rodzinnego miasta ich matki. Uczęszczają tam do liceum. Mają 13 i 14 lat. Mieszkają z ciotką, która jest w owym czasie jako żona wpływowej osoby ich dobrodziejem.
1802 Jacob zaczyna studia prawnicze na uniwersytecie w Marburgu. (Jest śliczny!)
1803 Wilhelm studiuje odtąd z bratem.
1806 Jacob i Wilhelm zarażeni poetyckim zbiorem Clemensa Brentano i Achima von Arnim - "Des Knaben Wunderhorn", zaczynają zbierać bajki. Jakob rzuca studia prawnicze, wraca do Kassel, wstępuje w służnę cywilną by wspomóc rodzinę.
1807 Inwazja Francji na Kassel.
1808 Dorothea Grimm umiera 27 maja w wieku 52 lat. W trosce o młodszych braci i siostrę, Jacob przyjmuje posadę księgarza w Kassel. Wilhelm wkrótce do niego dołącza.
1812 Bracia Grimm publikują tom bajek domowych dla dzieci - Kinder- und Hausmärchen. Książka zawierała 86 opowieści.
1814 Ukazuje się w druku drugi tom bajek domowych dla dzieci. Dodaje 70 historii. Za życia Grimmów wydanie to było wznawiane jeszcze sześć razy. W wersji końcowej zawiera 200 opowieści i 10 legend dla dzieci. Jest to chyba najlepiej znana książka z kiedykolwiek napisanych po niemiecku.
1816, 1818 Bracia Grimm publikują dwa tomy legend niemieckich - "Deutsche Sagen". Jest to imponujący zbiór 585 legend.
1819 Jacob i Wilhelm dostają honorowy doktorat uniwersytetu w Marburgu. Kontynuują swe dzieło z zakresu folkloru, lingwistyki i mediewistki. Rezultatem tych prac jest wiele publikacji.
1825 Wilhelm żeni się z Henriette Dorothea Wild, która wraz z innymi członkami jej rodziny dostarcza braciom wielu z ich najlepszych opowiadań. Maił z nią trzech synów. Ukazuje się mała edycja bajek  To właśnie ją ilustrował Ludwig Grimm. Było to więc dzieło trzech braci Grimm.
1829-1830 Rezygnacja z posady księgarzy w Kassel. Bracia przyjmują stanowisko księgarzy i profesorów na uniwersytecie Göttingen.
1833 Umiera ich ukochana siostra Lotte, Charlotte Amalie Hassenpflug, z domu Grimm.
1837-1841 Profesorowie Grimm przyłączają się do swych pięciu kolegów w proteście przeciwko pogwałceniu konstytucji (zniesieniu jej!) przez Króla Hannoveru Ernsta Augusta. Cała siódemka z Getyngi zostaje pozbawiona pracy. Wzmianka o tym incydencie znajduje się nawet w najlichszej biografii Grimmów. Bracia otrzymują ofertę pracy na Uniwersytecie Berlińskim, którą też przyjmują.Do Berlina wyjeżdżają w 1841 w związku z powołaniem ich na członków akademii nauk przez Friedricha Wilhelma IV. Pracują jednak także na uniwersytecie Friedricha Wilhelma jako wykładowcy. Ich mieszkanie znajdowało się niedaleko późniejszego Placu Poczdamskiego, na Linkstraße 7. Z Berlinem kojarzy się braci Grimm po dziś, a to ze względu na to, że zdecydowana część ich biblioteki znajduje się na uniwersytecie Humboldta.
1842 Grimmowie kontynuują swą akademicką pracę i działalność polityczną.
1844 Umiera ich brat Ferdinand Philipp Grimm
1848 Jakob rezygnuje z pracy na Uniwersytecie w Berlini, w tym samy roku publikuje historię języka niemieckiego. Jakob Grimm zostaje członkiem zgromadzenia narodowego we Frankfurcie.
1852 Z uniwersytetu odchodzi Wilhelm, by z bratem poświęcić się samodzielnym studiom i badaniom naukowym. Poświęcają się pracy nad niemieckim słownikiem.
1855
Umiera brat, Carl Friedrich Grimm
1857 Grimmowie publikują ostateczną wersję zbioru bajek domowych.
1859
. Wilhelm Grimm umiera 16. grudnia w Berlinie w wieku 73 lat.
1863
. Jacob Grimm umiera 20. września także w Berlinie w wieku 78 lat. Odchodzi także brat Ludwig Emil Grimm.


Chronologia na podstawie:
http://www.pitt.edu/~dash/grimm.html
http://www.nationalgeographic.com/grimm/about.html

http://gutenberg.aol.de/autoren/grimm.htm

Bracia Grimm to jednak nie tylko zbieracze bajek i niemieckich legend, uważa się ich bowiem za twórców filologii germańskiej. Przed nimi język był jedynie środkiem komunikacji. Bracia Grimm uzmysłowili światu, że jest on także wartością samą w sobie, że jest świadectwem kultury nie mniej cennym niż piramidy egipskie. To właśnie oni rozpoczęli prace nad słownikiem niemieckim, szczególnie Jacob wsławił się swym pionierskim dziełem, "Gramatyką Niemiecką" i zbiorem mitów niemieckich, co też w założeniu miało być właściwym celem mojej strony. Czytając zamieszczone na niej bajki w oryginale trudno nie dostrzec piękna ich języka. Nie jest to po prostu niemiecki, jest to język Niemiec południa i północy, czasem prosty, czasem wykwintny, doskonale oddaje charakter Niemiec, "kultury bogatej w różne mniejsze kultury"